КОМПЕНСАЦІЯ ОРЕНДАРЕМ ЕКСПЛУАТАЦІЙНИХ ПОСЛУГ КНП: 20% ПДВ
Медичні КНП,  Податки

Компенсація орендарем експлуатаційних послуг КНП: 20% ПДВ

Давайте розглянемо наступну ситуацію: КНП надає послуги з медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій відповідно до договору, укладеного з НСЗУ. Крім того, КНП надає населенню платні медичні послуги  з охорони здоров’я та послуги з експлуатації та обслуговування будівель та прибудинкових територій, що здаються в оренду. 

Як розібратися, які з перелічених послуг є об’єктом оподаткування ПДВ, а які звільнені?

Звільнення від ПДВ для медзакладів

Передусім важливо розуміти, що звільняються від оподаткування ПДВ операції постачання послуг з охорони здоров’я закладами охорони здоров’я, що мають ліцензії на постачання таких послуг  (пп. 197.1.5 ПКУ).

Перелік послуг, які не потрапляють під таке звільнення визначений пп. «а»-«о» цього підпункту (пп. 197.1.5 ПКУ). Серед них, зокрема:

 • косметологічна допомога (крім тієї, що за медичними показаннями);
 • масажі для зміцнення здоров’я;
 • профілактичні медогляди на прохання громадян;
 • проведення медогляду для видачі: дозволів на отримання й носіння зброї, документів для виїзду за кордон, для оздоровлення в зарубіжних закладах за власним бажанням, посвідчення водія транспортних засобів;
 • медичне обслуговування конференцій, симпозіумів, фестивалів, нарад, змагань тощо;
 • медичне обслуговування громадян за їх бажанням у медичних закладах з поліпшеним сервісним обслуговуванням;
 • організація медичного контролю осіб, які займаються фізкультурою і спортом в оздоровчих закладах;
 • профілактичні щеплення громадян, які від’їжджають за кордон за викликом чи на оздоровлення за власним бажанням та у туристичні подорожі.

Для того, щоб оцінити, які послуги КНП звільняються від ПДВ, а які ні, важливо розуміти, що КНП – це не вид закладу охорони здоров’я, а організаційно-правова форма.

Тому постачання населенню платних медичних послуг звільняється від оподаткування ПДВ за дотримання наступних умов:

 • КНП належить до одного з типів закладів охорони здоров’я, визначених Переліком закладів охорони здоров’я, затверджених наказом МОЗ  від 28.10.2002 р. № 385;
 • КНП має ліцензію на медичну практику щодо надання таких медичних послуг;
 • медичні послуги, що надаються КНП, належать до звільнених від оподаткування на підставі пп. 197.1.5 ПКУ.

Послуги з експлуатації та обслуговування зданих в оренду будівель: яку ставку ПДВ використовувати КНП

Якщо орендодавцем є небюджетна установа, то кошти, що отримуються від орендаря як відшкодування (компенсація) будь-яких витрат, передбачених договором оренди, включаються орендодавцем до бази оподаткування та оподатковуються ПДВ у загальновстановленому порядку. Це пов’язано із тим, що таке відшкодування є складовою частиною операцій з постачання послуг при наданні в оренду рухомого/нерухомого майна.

Виняток передбачений лише у випадку відшкодування бюджетній установі (орендодавцю) витрат на утримання наданого в оренду нерухомого майна, на комунальні послуги та енергоносії (пп. 188.1 ПКУ; Єдина база податкових знань, категорія 101.16).

Тож вартість комунальних послуг, як надійшли КНП від орендаря як відшкодування комунальних послуг та енергоносіїв, теж включається до бази оподаткування ПДВ. Аналогічний підхід застосовується і в разі відшкодування орендарем земельного податку, податку на нерухоме майно тощо (Єдина база податкових знань, категорія 101.17).

Вартість послуг з експлуатації та обслуговування будівель та прибудинкових територій, що здаються в оренду, є об’єктом оподаткування ПДВ на підставі пп. 14.1.185 і пп. «б» п. 185.1 ПКУ. Тому вартість таких експлуатаційних оподатковується ПДВ у загальновстановленому порядку за ставкою 20%.

Підготовлено з врахуванням ІПК від 14.04.2020 № 1509/6/99-00-07-03-02-06/ІПК

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *