ДОТАЦІЯ З БЮДЖЕТУ: ТРИ ВАЖЛИВІ ПРАВИЛА ОБЛІКУ
Бухгалтерський облік

Дотація з бюджету: три важливі правила обліку

Наш бюджет час від часу передбачає чимало дотацій на підтримку розвитку тих чи інших підприємств. Наприклад, сільськогосподарських. Як обліковувати таку допомогу з бюджету – далі.

Правило 1. Перевіряємо чи цільовими є кошти

Якщо бюджетні кошти надають на конкретну ціль — а саме так зазвичай і буває — в обліку їх відображають як цільове фінансування на однойменному рахунку 48 за правилами, передбаченими п.п. 16-18 П(С)БО 15 «Дохід».

Звісно, якщо такої цілі немає, тобто допомога надана просто так (що в Україні практично неможливо), то отримані бюджетні кошти у повному складі попрямують в дохід.

Правило 2. Аналізуємо, чи виконала компанія умови фінансування

За загальним правилом, цільове фінансування не визнають доходом доти, поки не існує підтвердження того, що воно буде отримане та підприємство виконає умови щодо такого фінансування.

Залежно від умов надання бюджетних дотацій можливі 2 варіанти:

  • Варіант 1 – дотація отримана постфактум як компенсація попередніх витрат підприємства (наприклад, з бюджету компенсується придбання певного обладнання);

В такому разі цільове фінансування слід визнати в обліку на дату отримання позитивного рішення щодо виплати дотації, а не на дату безпосереднього отримання коштів. Адже саме на цю дату компанія отримує підтвердження, що фінансування надійде.Такою датою може бути дата засідання комісії, дата публікації рішення у друкованих ЗМІ тощо (див. правила надання відповідної дотації). В бухобліку визнання дотації цільовим фінансуванням відображають проведенням Дт 377 “Розрахунки з іншими дебіторами” Кт 48.

В свою чергу надходження суми дотації на рахунок підприємства показують за Дт 311 Кт 377 як погашення дебіторської заборгованості.

  • Варіант 2 – дотація отримана для придбання певних товарів/послуг, за які пізніше слід відзвітувати;

Такий варіант трапляється доволі рідко. Але якщо першою подією буде отримання коштів, то їх надходження слід відобразити кореспонденцією Дт 311 та Кт 377.

Водночас, оскільки ми говоримо про цільове фінансування, логічно одночасно зробити проводку визнання такого фінансування: Дт 377 Кт 48. А от дохід в такому разі буде визнаватись в момент придбання за рахунок бюджетних коштів товарів/послуг, на які було отримано таке фінансування.

Правило 3. Якщо за бюджетні кошти купувались основні засоби – дохід пропорційний амортизації

Цільове фінансування капітальних інвестицій визнають доходом протягом періоду корисного використання відповідних об’єктів інвестування (основних засобів, нематеріальних активів тощо) пропорційно сумі нарахованої амортизації цих об’єктів.

Навіть якщо дотація частково компенсує вартість основних засобів, то в бухобліку дохід від отриманого цільового фінансування потрібно буде визнавати протягом строку корисного використання ОЗ пропорційно нарахованій амортизації. Але в такому разі визнання доходу пропорційно нарахованій амортизації НЕ значить, що сума доходу = сумі амортизації за місяць. В дохід потраплятиме лише певний відсоток амортизації.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *