ПЕРЕРОБІТОК У ПРАЦІВНИКІВ: ЯК УНИКНУТИ НАДУРОЧНОЇ РОБОТИ
Кадри і зарплата

Переробіток у працівників: як уникнути надурочної роботи

Такі питання виникають у підприємств, у яких  не вистачає персоналу й  багато вакансій.   Буває часто, що працівники ще й працюють з режимом підсумованого обліку робочого часу з річним обліковим періодом. Це трапляється і в торгівельних закладах, і в сільському господарстві.

Спершу, нагадаймо, що таке надурочна робота: надурочними вважаються роботи понад встановлену тривалість робочого дня, встановлену  правилами внутрішнього трудового розпорядку або графіком змінності (ч. 1 ст. 62 цього Кодексу). Граничний обсяг надурочної роботи, встановлений ст. 65 КЗпП: тривалість надурочної роботи для одного працівника не може перевищувати 4 годин протягом двох днів поспіль і 120 годин за рік.

Не забуваймо: саме профспілка надає дозвіл на проведення надурочної роботи, а за її відсутності ─ орган (представник), уповноважений трудовим колективом (п.4 ч.1 ст.247 КЗпП).

У разі застосування підсумованого обліку робочого часу кількість годин надурочної роботи визначається в кінці облікового періоду (ним може бути місяць, квартал, рік, тощо). Робота понад норму робочого часу, передбаченого графіком в окремі дні, тижні, місяці облікового періоду, при збереженні норми робочого часу за обліковий період, не є надурочною роботою. Переробіток же норми робочого часу, що виникає в окремі дні при підсумованому обліку, може компенсуватися додатковими днями відпочинку або відповідним зменшенням тривалості роботи в інші дні облікового періоду).

Як же уникнути переробітку, що призводить до підвищеної оплати й перевищенню граничного обсягу надурочної роботи, встановленого на рік?

1 порада ─ працівник може реалізувати своє право на працю на кількох підприємствах одночасно (ч. 2 ст. 21 КЗпП). А значить він може працювати на тому самому підприємстві чи на іншому може працювати за сумісництвом. Основна робота та робота за сумісництвом ─ це різні трудові договори, юридично між собою не пов’язані, тому можуть бути різні умови праці, графік і режим роботи та умови оплати.

2 порада ─ вимоги КЗпП щодо тривалості робочого часу, міжзмінного і щотижневого відпочинку застосовуються окремо на основній роботі та за сумісництвом. Тому у працівника згідно з графіком роботи за основним місцем роботи субота і неділя можуть бути вихідними днями, а на роботі за сумісництвом у ці дні він працює, а вихідними є понеділок і вівторок.

3 порада ─ роботодавців хвилює питання, чи можна поєднувати підсумований облік робочого часу з умовами неповного робочого часу. Мінсоцполітики висловлювало свою думку, що це недоцільно, наголошуючи, що листи міністерства мають інформаційно-рекомендаційний характер.. Проте законодавство не містить заборони з цього приводу

Тому якщо підприємство передбачить у колдоговорі, ПВТР або іншому локальному акті поєднання підсумованого обліку робочого часу і неповного робочого час,  то це може бути. Єдине, що у разі застосування неповної зайнятості потрібно чітко визначити, скільки годин працівник мав би працювати щотижня і щодня (без застосування підсумованого обліку робочого часу). Скажімо, це може бути 20 годин на тиждень, по 4 години щодня з понеділка по п’ятницю. Це потрібно для того, щоб правильно скласти графіки виходу на роботу на кожен місяць облікового періоду. Так само діють і коли потрібен працівник на підміну для сторожів.

4 порада – треба перевірити, чи поширюється на підприємство дія Галузевої угоди. Адже в деяких галузях передбачена оплата надурочної роботи, що перевищує 120 годин на рік, у потрійному розмірі не пізніше 15 січня наступного року.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *