зміни в класифікатор професій
Кадри і зарплата,  Медичні КНП

Класифікатор професій оновили – може бути інженерка, менеджерка, фельдшерка

Хоча Мінекономіки й анонсувало скасування Класифікатора професій і галузевих ДКХП, тим не менше внесло до нього чергові зміни. Зміни № 9 до Класифікатора професій затверджені наказом Міністерство розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України від 18.08.2020 року № 1574.

Вони досить цікаві і неоднозначні. Тому виникає низка запитань:

 •  як вказувати назви посад (професій) у таких документах як Структура і штати, Положенні про оплату праці, посадовій інструкції;
 • як правильно назвати посаду (професію) у всіх кадрових документах і штатному розписі, адже ми не можемо знати, кого приймемо на роботу (чоловіка чи жінку);
 •  як утворювати фемінітиви (жіночі відповідники професій) і за допомогою яких суфіксів. Скажімо, як правильно буде:  водійка чи водійчиня?

Далі докладніше про Зміни № 9 до Класифікатора професій ДК 003:2010.

Назва посад у жіночому роді

При внесенні запису про роботу до кадрових документів дозволили адаптувати професійні назви робіт посад (професій) для позначення особи жіночої статі, що виконує ці роботи. Тобто це не обов’язково, але (як пояснюють розробники) на вимогу окремої працівниці її посаду можна назвати не інженер,  в інженерка, чи не соціолог, а  соціологіня.

З огляду на це можуть бути і такі назви посад як менеджерка, фельдшерка,  психологиня (чи психологіня?), секретарка, прибиральниця. Тобто ті жіночі назви посад (професій), які ми ще недавно виправляли, тепер мають право на життя.

Підставою для цих змін став оновлений Український правопис, затверджений постановою КМУ від 22.05.2019 № 437.

Звісно виникає логічне питання: чи може бути в штатному розписі одночасно інженер і інженерка, адже роботодавець не знає, кого він прийме на вакантну посаду: чоловіка чи жінку?

Тож має сенс у штатному розписі передбачати посаду інженера.  Проте дивна ситуація: невже приймаючи на цю посаду особу жіночої статі ми повинні змінювати її назву у штатному розписі? Які у нас для цього підстави: бажання жінки, щоб її посада називалася «Інженерка»?

Як  варіант виходу з цієї ситуації у штатному розписі можна вказати Інженер (Інженерка), так само і в посадовій інструкції. Чи може, навіть,  залишатися Інженер?

Як же нам тоді заповнити дані в графах 12-15 таблиці 5 Форми № Д4 про прийняття на роботу особи жіночої статі на посаду інженера?

Це може бути так:

Графа 12 «Професійна назва робіт» – «Інженер»;

Графа 13 «Код ЗКППТР –  22177;

Графа 14 «Код Класифікатора професій» – 2149.2;

Графа 15 «Посада» – «Інженерка»

Змінили назви деяких професійних угрупувань

Зміни стосуються професійних угрупувань для викладачів у розділі 2 «Професіонали» Класифікатора професій. Фактично їх назви привели у відповідність до законодавства про освіту.

 Скасували десяток професійних назв посад

Так вилучено з ДК 003:2010,  зокрема, такі назви професійних назв робіт:

 • Директор філіалу (філії), Начальник філіалу (філії) – 1210.1 – їх замінили іншими більш рорзиреними;
 • Адміністратор (органи державної влади т місцевого самоврядування), Державний реєстратор;
 • «Секретар-друкарка», Друкарка редакції, Друкарка диктофонної групи, Друкарка , Друкарка, що працює з іноземним текстом (4111), «Друкарка» (4115).

Професійні назви робіт, пов’язані з друкування, уніфіковано до  професійної назви робіт «Офісний службовець (друкування)» (4111).

Додали нові професійні назви робіт

Серед них, зокрема:

 • «Директор (начальник, завідувач) інший керівник філіалу (філії)» (1210.1). Тобто якщо у штатному розписі була посада «Директор філії» чи Начальник філії», то вона й надалі може залишатися;
 • «Директор (за напрямом діяльності)» (1229.7) і це дає можливість вводити посади директорів з будь-яких напрямків діяльності підприємства;
 • Начальник (інший керівник) служби (1229.7);
 • «Соціальний менеджер» (1483);
 • Фахівець з громадського здоров’я (2225.2);
 •  Працівник з господарської діяльності закладу охорони здоров’я (4131).

Також з’явилася низка нових медичних професійних назв робіт як ось наприклад: «Лікар-кардіолог дитячий», «Лікар-кардіолог електрофізіолог», «Лікар-кардіолог інтервенційний», «Лікар-ревматолог дитячий»,

Змінено низку назв для професійних робіт в медицині

А тут навпаки з’явилися професійні назви робіт – відповідники  для чоловіків.

Так змінено професійні назви робіт, зокрема:

 • «Головна медична сестра»  на «Головна медична сестра (головний медичний брат)»;
 •  «Сестра медична» на «Сестра медична (брат медичний)»;
 •  «Акушерка» на «Акушерка (акушер)»;
 •   «Молодша медична сестра (санітарка, санітарка-прибиральниця, санітарка-буфетниця та ін.» на «Молодша медична сестра (молодший медичний брат) (санітарка, санітар, санітарка-прибиральниця, санітар-буфетник, санітарка-буфетниця, санітар-буфетник та ін.»

І це далеко неповний перелік оновлень для закладів охорони здоров’я.

Звісно виникають питання, а як бути коли скасували професійну назву робіт? Тоді немає іншого варіанту, як виводити таку посаду зі штатного розпису тобто це по суті скорочення штатів з повідомленням працівника про таке скорочення не пізніше ніж за два місяці.

Але на вимогу ст. 492 КЗпП працівнику потрібно пропонувати іншу роботу. Якщо ж немає є можливості запропонувати іншу роботу чи працівник відмовився від запропонованої роботи, його звільняють на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *