Списання боргів ФОП на загальній системі за 2017-2020: кому пощастило?
Перевірки,  Податки

Списання боргів ФОП на загальній системі за 2017-2020: кому пощастило

З 03.06.2020 Законом України від 13.05.2020 р. № 592-IX доповнено пунктом 915 розділ VIII Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” від 08.07.2010 № 2464-ІХ (далі ─ Закон про ЄСВ).

Серед новацій ─ списання сум недоїмки, нарахованих платникам ЄСВ з числа ФОП, які перебувають на загальній системі оподаткування), та особам, які провадять незалежну професійну діяльність, за період з 01.01.2017 р., а також штрафів і пені, нарахованих на суми недоїмки.

За яких умов списуються суми недоїмки, штрафів і пені, нараховані ФОПам-загальносистемникам та особам, які провадять незалежну професійну діяльність?

Умова 1. Перебування на обліку

Станом  на 3 червня 2020 ФОПи-загальносистемники й особи, які провадять незалежну професійну діяльність, повинні перебувати на обліку як платники єдиного внеску.

Умова 2. Відсутність доходу

Зазначені особи не отримували доходу (прибутку) від їх діяльності, який підлягає оподаткуванню ПДФО, протягом періоду з 01.01.2017 р. до 02.06.2020 (включно).

Умова 3. Подача звітності

ФОП на загальній системі оподаткування та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, повинні подати до податкового органу звітність з ЄСВ за 2017-2020, якщо вона не подавалася раніше.

Штрафи за неподання звітності з ЄСВ у цьому випадку не застосовуються.

Умова 4. 90 днів на заяви

Для списання недоїмки з ЄСВ, штрафів і пені вони обов’язково мають подати протягом 90 календарних днів:

  • ФОП-загальносистемники  ─ заяву про держреєстрацію припинення підприємницької діяльності (за місцем знаходження реєстраційної справи);
  • особи, які провадять незалежну професійну діяльність, ─  заяву про зняття з обліку як платника ЄСВ (до податкового органу за основним місцем обліку).

Якщо рахувати з 03.06.2020, то гранична дата подання таких заяв – 31.08.2020.

Зокрема, ДПС у Чернівецькій області наводить наступний зразок заяви:

Які подальші дії податкового органу?

Перше ─  податковий орган протягом 15 робочих днів після отримання відомостей від держреєстратора (заяви про зняття з обліку платником ЄСВ) проводить камеральну перевірку, за результатами якої приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені або вмотивоване рішення про відмову.

Друге ─  податковий орган може відмовити у списанні суми недоїмки, штрафних санкцій і пені, якщо за результатами перевірки буде встановлено, що:

  • платник податків отримував дохід (прибуток) за період з 01.01.2017 р. по 02.06.2020 (включно);
  • суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були в повному обсязі самостійно сплачені платником або стягнуті.

У разі, коли  суми недоїмки, а також нараховані на неї штрафи та пеня, були частково самостійно сплачені платником та/або стягнуті, тоді податковий орган приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені у частині, що залишилася несплаченою.

Третє вимога про сплату суми недоїмки, штрафних санкцій і пені вважається відкликаною у день прийняття податковим органом рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій. Однак нараховані та сплачені або стягнуті за зазначений період суми недоїмки, штрафних санкцій і пені відповідно до Закону про ЄСВ не підлягають поверненню.

На жаль, підприємці-єдинники такого привілею не мають і не можуть розраховувати на списання недоїмки з ЄСВ, штрафів та пені навіть якщо вони не отримували протягом 2017-2020 року.

Роз’ясненнящодо списання недоїмки з ЄСВ, штрафів і пені, нарахованих на неї, можна знайти на сайті ГУ ДПС у Харківській області та ГУ ДПС в Одеській області.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *