Нова форма попередження про порушення від Держпраці
Кадри і зарплата,  Перевірки

Нова форма попередження про порушення від Держпраці: єдинникам пощастило

Про попередження згадується у ст. 265 КЗпП та у п. 4 і 16 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою КМУ від 21.08.2019 р. № 823 (у редакції постанови КМУ від 04.12.2019 № 1132).

Форма Попередження про відповідальність за порушення законодавства про працю, затверджена наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 19.05.2020 р. № 919 і діє з 12.06.2020.

Що це дає роботодавцям, до яких завітали інспектори праці з наміром перевірити та оштрафувати?

По-перше всі роботодавці мають знати про те, що за результатами інспекційного відвідування складаються акт інспекційного відвідування і в разі виявлення порушень вимог законодавства про працю – припис щодо їх усунення та попередження про відповідальність за порушення законодавства про працю (п. 16 Порядку № 823). Тому ненадання попередження за результатами інспекційного відвідуванням уже буде порушенням процедури контрольного заходу й його результати можна оспорювати.

По-друге, після внесення змін до ст. 265 КЗпП з 02.02.2020 певні преференції отримали юрособи і ФОП, що є платниками єдиного податку І-ІІІ групи.

Принаймні, є два види порушень, за які їх не повинні штрафувати з першого разу, а лише попереджати, використовуючи щойно затверджену форму попередження. Коли це можливо?

Перший випадок  – попередження застосовують у разі вчинення юрособами і ФОП, що є платниками єдиного податку І-ІІІ групи, вперше таких порушень:

  • фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту)
  • оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час
  • виплата заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати ЄСВ та податків.

За наступне аналогічне порушення, вчинене протягом двох років  уже буде штраф у 30-кратному розмірі мінімальної зарплати за кожного працівника щодо якого вчинене порушення.

Другий випадок  – попередження застосовують до юросіб і ФОП, що є платниками єдиного податку І-ІІІ групи, за недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених Законами України “Про військовий обов’язок і військову службу” від 25.03.1992 р. № 2232-ХІІ, “Про альтернативну (невійськову) службу” від 12.12.1991 р. № 1975-ХІІ, “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” від 21.10.1993 р. № 3543-ХІІ. І тут немає уточнення стосовно того, що попередження застосовується тільки у разі виявдення порушення вперше чи й до наступнихх.   

Що буде на практиці – побачимо. Але, немає сумніву, що єдинників І-ІІІ групи звільнятимуть від сплати штрафу – за умови, що вони усунули виявлене порушення в установлений приписом строк.  На це вказує й  ч. 6 ст. 265 КЗпП.

Недарма ж армія контролерів  недавно поповнилася більш як 1500 інспекторами праці, яких спеціально підготували для проведення інспектування.

Бюджет же потрібно наповнювати: найпростіше ж – оштрафувати роботодавців!

Тому роботодавець має знати про свої права й до затвердження та оприлюднення уніфікованої форми акту він  може не допустити інспектора праці до інспекційного відвідування на цій підставі. Таке право дає роботодавцям пп. 3 п. 13 Порядку № 823. ч. 14 ст. 4 та абз 12 ст. 10 Закону  України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 р. № 877-V.

Свіжа судова практика, що перші інстанції іноді приймають рішення в судових спорах на користь Держпраці. Апеляційні інстанції переважно підтримують роботодавців, визнаючи їх законне право не допустити інспектора праці до контрольного заходу через відсутність затвердженої і оприлюдненої уніфікованої форми акту.

Висновки судів: акт інспекційного відвідування, затверджений наказом Мінсоцполітики від 18.08.2017 № 1338 не є уніфікованою формою акту й не відповідає вимогам, встановленим постановою КМУ від 10.05.2018 № 342.

Якщо ж все-таки інспектора праці допустили до інспекційного відвідування, то слід  проконтролювати дотримання інспектором праці вимог законодавства, надання ним всіх необхідних документів, дотримання строків надання документів за результатами контрольного заходу, уважно вивчити зміст акту й написати зауваження до нього. Адже будь-яка похибка інспектора праці чи недотримання ним процедури перевірки стане вагомим доказом у суді для скасування неправомірно накладеного штрафу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *